Home > China Train

Urumqi to Xian Train Schedule & Ticket Booking

Train Types
Departure Times
Filter
Departure (Earliest)
Train No.
Departure
Arrival
Train No.
Departure
Arrival
Duration
Ticket Price 
K596
 Arr.TimeDep.TimeStation 
-11:38Urumqi
13:2613:32Turpan
14:5114:57Shanshan
17:2717:41Kumul
20:5020:58Liuyuan
23:2623:29Yumen
01:1301:21Jiayuguan
03:4103:48Zhangye
05:4205:44Jinchang
06:3506:41Wuwei
10:3110:46Lanzhou
12:0212:05Dingxi
12:5813:18Longxi
13:4713:49Wushan
14:2114:39Gangu
15:5315:58Tianshui
18:4318:49Baoji
19:4319:58Yangling
20:5821:08Xian
00:3400:42Sanmenxia
02:3502:43Luoyang
04:2604:40Zhengzhou
05:2605:29Kaifeng
06:1606:18Minquan
06:5807:01Shangqiu
07:4607:56Dangshan [Anhui]
08:5109:09Xuzhou
09:5610:00Suzhou [Anhui]
10:2810:45Guzhen [Anhui]
11:1911:26Bengbu
13:0713:22Hefei
14:0414:09Chaohu
14:5715:04Wuhu
16:0016:04Xuancheng
16:4416:47Guangde
17:1717:22Changxing South
18:0018:05Deqing West
18:47-Hangzhou
33H20M
11:38
Urumqi
20:58+1
Xian
 
33H20M
Soft Sleeper
Soft Sleeper
CNY792.5/US$113
Hard Sleeper
Hard Sleeper
CNY506.5/US$72
Hard Seat
Hard Seat
CNY278.5/US$40
Z232
 Arr.TimeDep.TimeStation 
-18:00Urumqi
19:2019:22Turpan North
21:5722:07Kumul
00:4400:48Liuyuan
03:1903:26Jiayuguan
05:2005:26Zhangye
07:3907:48Wuwei
10:4611:09Lanzhou
15:1115:18Tianshui
17:5118:09Baoji
19:3919:54Xian
01:1201:42Nanyang
03:1903:25Xiangyang East
06:0206:22Wuhan [Wuchang]
08:2008:23Yueyang
09:4409:55Changsha
11:5111:55Hengyang
13:3313:37Chenzhou
15:1415:18Shaoguan East
17:4017:55Guangzhou
19:28-Shenzhen
25H39M
18:00
Urumqi
19:39+1
Xian
 
25H39M
Hard Sleeper
Hard Sleeper
CNY496.5/US$71
Hard Seat
Hard Seat
CNY273.5/US$39
T308
 Arr.TimeDep.TimeStation 
-18:10Urumqi
19:3719:39Turpan North
22:5122:59Kumul
01:3801:46Liuyuan
04:2504:33Jiayuguan
04:5204:56Jiuquan
06:5907:05Zhangye
09:2409:30Wuwei
12:3412:50Lanzhou
14:0614:09Dingxi
16:5417:00Tianshui
19:3619:54Baoji
21:1421:17Xianyang
21:4021:50Xian
03:2403:56Nanyang
06:3206:38Xinyang
07:2707:29Guangshui
08:1608:21Xiaogan
09:2309:50Wuhan [Wuchang]
10:4510:49Ezhou
11:0411:07Huangshi
12:3312:36Lushan [Jiangxi]
13:3813:50Nanchang West
17:4517:49Sanming North
19:47-Fuzhou
27H30M
18:10
Urumqi
21:40+1
Xian
 
27H30M
Soft Sleeper
Soft Sleeper
CNY779.5/US$111
Hard Sleeper
Hard Sleeper
CNY496.5/US$71
Hard Seat
Hard Seat
CNY273.5/US$39
T198
 Arr.TimeDep.TimeStation 
-18:40Urumqi
20:0720:26Turpan North
21:1321:15Shanshan North
00:1700:36Kumul
04:2404:34Liuyuan
07:2907:37Jiayuguan
08:5809:03Gaotai
09:4809:54Zhangye
11:3111:35Jinchang
12:2012:26Wuwei
15:3015:45Lanzhou
17:0117:03Dingxi
17:5518:00Longxi
19:5620:10Tianshui
22:4322:51Baoji
00:3000:40Xian
03:5204:01Sanmenxia
05:2705:32Luoyang
06:0706:10Gongyi
07:05-Zhengzhou
29H50M
18:40
Urumqi
00:30+2
Xian
 
29H50M
Soft Sleeper
Soft Sleeper
CNY779.5/US$111
Hard Sleeper
Hard Sleeper
CNY496.5/US$71
Hard Seat
Hard Seat
CNY273.5/US$39
T284
 Arr.TimeDep.TimeStation 
-19:28Urumqi
21:2321:29Turpan
22:5122:57Shanshan
01:1701:32Kumul
04:4804:56Liuyuan
07:3707:44Jiayuguan
08:0308:08Jiuquan
09:5510:01Zhangye
11:3811:42Jinchang
12:2712:33Wuwei
15:3715:52Lanzhou
17:0817:10Dingxi
18:0218:07Longxi
20:1820:26Tianshui
22:5923:17Baoji
00:5601:06Xian
05:2905:35Xixia
06:4206:46Neixiang
07:1207:17Zhenping
07:5309:14Nanyang
11:0311:33Xiangyang
13:0313:06Jingmen
13:3913:43Dangyang
15:0915:21Songzi
16:2816:36Shimenxian North
18:5519:11Zhangjiajie
20:5321:01Jishou
22:3522:55Huaihua
06:3306:58Liuzhou
07:4807:53Laibin
10:56-Nanning
29H11M
19:45
Urumqi
00:56+2
Xian
 
29H11M
Soft Sleeper
Soft Sleeper
CNY792.5/US$113
Hard Sleeper
Hard Sleeper
CNY506.5/US$72
Hard Seat
Hard Seat
CNY278.5/US$40
K1538
 Arr.TimeDep.TimeStation 
-22:06Urumqi
00:0100:10Turpan
01:3201:41Shanshan
04:2304:42Kumul
08:1608:22Liuyuan
10:2110:23Yumen
11:5912:07Jiayuguan
14:3314:41Zhangye
16:3516:41Jinchang
17:3217:38Wuwei
17:5317:55Wuwei South
21:1121:29Lanzhou
22:4522:48Dingxi
23:4123:44Longxi
01:4801:57Tianshui
04:3504:43Baoji
06:1306:16Xianyang
06:4006:50Xian
08:3308:37Tongguan
09:5709:59Sanmenxia West
10:2310:25Sanmenxia
11:1611:19Mianchi
12:1412:19Luoyang
14:1514:24Zhengzhou
15:3515:40Lankao
16:0216:06Minquan
16:2116:24Ninglingxian
16:5217:05Shangqiu
17:2517:30Yuchengxian
17:5618:01Dangshan [Anhui]
19:1419:40Xuzhou
21:2921:38Bengbu
22:5623:01Chuzhou North
23:45-Nanjing
32H34M
22:06
Urumqi
06:40+2
Xian
 
32H34M
Soft Sleeper
Soft Sleeper
CNY792.5/US$113
Hard Sleeper
Hard Sleeper
CNY506.5/US$72
Hard Seat
Hard Seat
CNY278.5/US$40
K176
 Arr.TimeDep.TimeStation 
-22:44Urumqi
00:3900:45Turpan
02:0702:13Shanshan
04:5505:12Kumul
08:5709:03Liuyuan
11:0411:06Shulehe
11:2311:26Yumen
13:0213:10Jiayuguan
13:2913:32Jiuquan
15:3615:43Zhangye
17:3717:43Jinchang
18:3618:44Wuwei
22:1222:27Lanzhou
23:4323:47Dingxi
00:4000:44Longxi
02:4802:56Tianshui
05:3405:39Baoji
06:3306:37Yangling
07:1707:20Xianyang
07:4608:06Xian
10:5110:53Lingbao
11:3511:37Sanmenxia
13:1813:26Luoyang
14:1314:16Gongyi
15:15-Zhengzhou
33H2M
22:44
Urumqi
07:46+2
Xian
 
33H2M
Soft Sleeper
Soft Sleeper
CNY792.5/US$113
Hard Sleeper
Hard Sleeper
CNY506.5/US$72
Hard Seat
Hard Seat
CNY278.5/US$40
K680
 Arr.TimeDep.TimeStation 
-23:00Urumqi
00:5501:01Turpan
02:2302:29Shanshan
05:1105:22Kumul
09:1009:16Liuyuan
11:1711:22Shulehe
11:5411:56Diwopu
13:1713:24Jiayuguan
13:4313:47Jiuquan
14:2514:28Qingshui
15:5716:03Zhangye
16:3616:50Shandan
19:0019:06Jinchang
19:5820:04Wuwei
22:3322:37Yongdeng
00:2900:44Lanzhou
02:0002:03Dingxi
02:5603:02Longxi
03:5804:03Gangu
05:2405:37Tianshui
08:1508:21Baoji
08:5108:56Caijiapo
09:2409:27Yangling
09:5309:56Xingping
10:1310:18Xianyang
10:42-Xian
35H44M
22:58
Urumqi
10:42+2
Xian
 
35H44M
Soft Sleeper
Soft Sleeper
CNY792.5/US$113
Hard Sleeper
Hard Sleeper
CNY506.5/US$72
Hard Seat
Hard Seat
CNY278.5/US$40
Z106
 Arr.TimeDep.TimeStation 
-17:45Urumqi
19:0519:07Turpan North
19:5119:53Shanshan North
21:5022:00Kumul
03:1003:18Jiayuguan
05:1205:18Zhangye
07:3107:40Wuwei
10:3911:02Lanzhou
14:5915:05Tianshui
17:4117:51Baoji
19:2119:33Xian
01:2901:37Zhengzhou
04:2604:47Xuzhou
05:3105:35Zaozhuang West
06:3806:41Yanzhou
07:3307:38Taishan
08:36-Jinan
25H36M
17:45
Urumqi
19:21+1
Xian
 
25H36M
Soft Sleeper
Soft Sleeper
CNY779.5/US$111
Hard Sleeper
Hard Sleeper
CNY496.5/US$71
Hard Seat
Hard Seat
CNY273.5/US$39
Z42
 Arr.TimeDep.TimeStation 
-19:38Urumqi
20:5821:00Turpan North
23:3523:46Kumul
04:4704:55Jiayuguan
06:4706:53Zhangye
09:0609:11Wuwei
12:0912:26Lanzhou
16:2116:27Tianshui
19:0019:11Baoji
20:4120:50Xian
01:3101:34Luoyang
02:5703:05Zhengzhou
05:5406:02Xuzhou
07:2107:26Bengbu
08:5909:07Nanjing
10:0910:13Changzhou
10:3410:38Wuxi [Jiangsu]
11:0011:04Suzhou [Jiangsu]
11:59-Shanghai
25H3M
19:38
Urumqi
20:41+1
Xian
 
25H3M
Soft Sleeper
Soft Sleeper
CNY779.5/US$111
Hard Sleeper
Hard Sleeper
CNY496.5/US$71
Hard Seat
Hard Seat
CNY273.5/US$39
Z136
 Arr.TimeDep.TimeStation 
-20:00Urumqi
21:2021:22Turpan North
22:0622:08Shanshan North
00:0500:23Kumul
03:0203:10Liuyuan
05:5005:58Jiayuguan
07:5207:58Zhangye
10:1110:17Wuwei
13:1813:34Lanzhou
15:4115:47Longxi
16:3416:48Gangu
17:5818:10Tianshui
20:4420:54Baoji
22:3322:41Xian
03:1503:18Luoyang
04:3904:49Zhengzhou
06:2506:28Zhumadian
07:2107:24Xinyang
09:3509:56Wuhan [Wuchang]
11:5311:56Yueyang
13:1713:23Changsha
13:5914:03Zhuzhou [hunan]
15:2415:28Hengyang
17:0617:11Chenzhou
18:4818:54Shaoguan East
21:22-Guangzhou
26H33M
20:00
Urumqi
22:33+1
Xian
 
26H33M
Soft Sleeper
Soft Sleeper
CNY779.5/US$111
Hard Sleeper
Hard Sleeper
CNY496.5/US$71
Hard Seat
Hard Seat
CNY273.5/US$39
Z294
 Arr.TimeDep.TimeStation 
-20:27Urumqi
21:4921:52Turpan North
22:3622:38Shanshan North
00:3500:43Kumul
05:5906:17Jiayuguan
08:1108:17Zhangye
10:3010:36Wuwei
13:3413:50Lanzhou
15:0615:10Dingxi
16:0216:06Longxi
16:5516:58Gangu
18:0818:17Tianshui
20:5221:01Baoji
22:5423:06Xian
05:3105:50Zhengzhou
06:3206:37Xuchang
07:1107:14Luohe
07:4407:47Zhumadian
08:4008:43Xinyang
10:15-Xiaogan
11:0011:00Wuhan [Hankou]
26H24M
20:30
Urumqi
22:54+1
Xian
 
26H24M
Soft Sleeper
Soft Sleeper
CNY779.5/US$111
Hard Sleeper
Hard Sleeper
CNY496.5/US$71
Hard Seat
Hard Seat
CNY273.5/US$39
T206
 Arr.TimeDep.TimeStation 
-11:55Yining
15:2015:22Jinghe South
17:2617:31Kuitun
18:0218:04Shawanxian
18:2618:28Shihezi
19:4119:58Urumqi
21:2521:27Turpan North
22:1422:16Shanshan North
00:2900:53Kumul
04:5605:06Liuyuan
07:5308:01Jiayuguan
10:0310:09Zhangye
11:4611:50Jinchang
12:3512:41Wuwei
15:4516:05Lanzhou
18:1018:14Longxi
20:1020:18Tianshui
22:5222:58Baoji
00:3700:47Xian
05:2005:26Luoyang
06:5107:02Zhengzhou
10:0710:16Xuzhou
11:4911:53Bengbu
13:5314:05Nanjing
14:4814:52Zhenjiang
15:3515:38Changzhou
16:0616:11Wuxi [Jiangsu]
16:4316:47Suzhou [Jiangsu]
17:1017:13Kunshan
17:50-Shanghai
27H46M
20:51
Urumqi
00:37+2
Xian
 
27H46M
Soft Sleeper
Soft Sleeper
CNY792.5/US$113
Hard Sleeper
Hard Sleeper
CNY506.5/US$72
Hard Seat
Hard Seat
CNY278.5/US$40
Ask a Question about Urumqi-Xian
China Train Search